OFERTA

Odnawialne
źródła energii

OZE, czyli odnawialne źródła energii, stają się stopniowo przyszłością energetyki na świecie. W Polsce nadal najwięcej energii pochodzi z paliw kopalnych, głównie z pokładów węgla kamiennego, jednak jego wydobycie staje się coraz bardziej nieopłacalne, a gaz i ropa pochodzą z importu, co przekłada się na zależność od odgórnie narzuconych cen. Dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się alternatywne źródła energii. Jakie są ich rodzaje, kto może z nich skorzystać i co mamy do zaoferowania podmiotom zainteresowanym źródłami odnawialnymi?
To najbogatsze ze źródeł. Energię słoneczną wykorzystuje się do celów grzewczych oraz do produkcji prądu. Kolektory słoneczne przekształcają promieniowanie słoneczne na energię cieplną pod wpływem konwersji fototermicznej, natomiast ogniwa fotowoltaiczne przekształcają promieniowanie słoneczne na energię elektryczną pod wpływem konwersji fotoelektrycznej. Ogniwa fotowoltaiczne produkują prąd stały o niskim napięciu, który przechodzi przez falowniki, stając się prądem zmiennym, czyli takim, jakiego używamy w domach. To jedne z najbardziej powszechnych i najczystszych źródeł.
Pompy ciepła montuje się już w co siódmym nowym budynku! Zastępuje całkowicie inne formy ogrzewania domów, takie jak kotły węglowe, gazowe czy piece elektryczne. Pompa wykorzystuje powietrze, które przekształca na energię cieplną. To tanie źródło i genialne w swojej prostocie. Pompa nie tylko ogrzewa dom, ale także wodę, a latem pełni funkcję klimatyzatora.
To urządzenia służące do przekształcania energii słonecznej na ciepło. Promieniowanie słoneczne ogrzewa nośnik ciepła w kolektorze, czyli ciecz (wodę, glikol) lub gaz (powietrze). Choć globalne ocieplenie trudno rozpatrywać w kategorii pozytywów, w związku z nim jest w Polsce coraz więcej słonecznych dni, a co za tym idzie, kolektory słoneczne sprawdzają się coraz lepiej. Należy wiedzieć, że potrzeby grzewcze stanowią największą część rocznego bilansu energetycznego budynku, dlatego zamontowanie kolektorów słonecznych przynosi wymierne korzyści i oszczędności. W instalacji można umieścić także inne źródło ciepła jak kocioł czy pompę ciepła, by zwiększyć komfort cieplny w miesiącach o słabszym nasłonecznieniu.
Gazowa pompa ciepła to układ absorpcyjny, który energię napędową pozyskuje ze spalania gazu, a energię odnawialną może pozyskiwać z wody, ziemi lub powietrza. Do systemu grzewczego trafia suma tych energii, dzięki czemu jest to rozwiązanie bardzo efektywne i ekonomiczne. Do napędzania gazowych pomp ciepła wykorzystuje się gaz ziemny, z którego spalania nie powstaje pył, co przekłada się na jakość powietrza i niweluje problem smogu w mieście.

Masz pytania?
Skontatuj się z nami!